Uroki Podlasia i okolic

Podlasie to jeden z najpiękniejszych regionów w całym kraju. Jest tam bardzo wiele przepięknych zabytków, wspaniała przyroda oraz bardzo dużo godnych uwagi miejscowości. Co przede wszystkim warto zobaczyć w tym urokliwym miejscu?

Na pewno trzeba udać się do Łomży, która co prawda uległa zniszczeniom wojennym, ale zachowały się między innymi przepiękne XIX-wieczne kamienice. Jedna z nich to arkadowa kamienica, która znajduje się wzdłuż pierzei na Starym Rynku. Oprócz tego, na uwagę zasługuje klasycystyczny ratusz, który ma przepiękną wieżę zegarową. Koniecznie trzeba wstąpić do Muzeum Północnomazowieckiego, gdyż właśnie tam znajduje się wspaniała kolekcja bursztynów oraz narzędzi, którymi można było je obrabiać. Oprócz tego muzeum może przybliżyć nam folklor Kurpiów z Puszczy Zielonej.

Nieopodal znajduje się Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, który ma na celu przede wszystkim ochronę bardzo różnorodnego krajobrazu bagienno-torfowej doliny meandrującej rzeki. Znajduje się tam wiele starorzeczy, łąk podmokłych oraz lasów sosnowych na okazałych wzgórzach morenowych. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, m.in. łosie, bobry, żółwie błotne, borsuki oraz ptaki wodno-błotne.

Koniecznie trzeba także wybrać się do twierdzy Osowiec, gdyż jest to jedno z największych w Polsce miejsc, w którym zimują nietoperze. Osowiec jest wielkim systemem fortyfikacji carskich, które zbudowano nad Biebrzą pod koniec XIX wieku. Ich celem była przede wszystkim ochrona zachodnich rubieży Rosji. Nie zostały one nigdy zdobyte, chociaż ataków było dość sporo. Jest to jedna z kilkunastu warowni, które powstały między Niemnem a Wisłą. Przechodziła tędy niezwykle ważna, strategicznie linia kolejowa z Królewca do Brześcia Litewskiego. Warto wiedzieć, że warownia Osowiec to pierwsza rosyjska budowla obronna, która w całości jest wykonana z betonu. W trakcie I wojny światowej postanowiono częściowo ją wysadzić, ze względu na panującą sytuację na froncie. Później została przejęta przez Wojsko Polskie, a od lat 90., dba o nią Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne.

Jak widać, atrakcji na Podlasiu nie brakuje. Poza tym funkcjonuje tu doskonała baza noclegowa. Warto wiedzieć, że Podlasie oferuje noclegi na naprawdę wysokim poziomie i w przyzwoitych cenach. Nie ma na co czekać, warto rozejrzeć się za wycieczką już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>