Co warto zobaczyć w Okunince?

Okuninka kojarzy się głównie z dostępem do jednego z najczystszych jezior w całej Polsce, Jeziora Białego (więcej – tutaj). Dzięki temu Okuninka stała się bazą noclegową, która przyjmuje ogromne ilości turystów. Jednak w okolicy znajduje się kilka miejsc, zabytków, które należy odwiedzić i poznać, aby wiedzieć jakie wartości na tym terenie pozostawiła historia. Dlatego będąc w okolicy, powinniśmy poświęcić jeden dzień na wycieczkę krajoznawcza, dzięki której poznamy okolice i należące do niej zabytki.

Niedawną atrakcją pobliskiej wsi Żuków stał się głaz narzutowy, to przeogromny kamień, który ma 3 metry szerokości, 2,7 metra wysokości i waży ok. 35 ton. Według legendy okolicznej ludności kamienie w Żukowie mają magiczną moc i dodają pozytywnej energii. Kolejną małą miejscowością, którą należy odwiedzić, jest Różanka, gdzie znajduje się dawna siedziba rodu Zamoyskich. Możemy tam zwiedzić budynki folwarczne oraz przepiękny park. Na naszą uwagę zasługuje także neogotycki kościół parafialny świętego Augustyna. Kolejnym ważnym kościołem jest po augustiański kościół kapucynów pod wezwaniem Świętego Jana Jałmużnika, zbudowany w Orchówku. Gdzie znajduje się przepiękny obraz Matki Boskiej Orchowskiej. Tutaj też możemy się wybrać na wycieczkę szlakiem rowerowym „Stykiem granic”, pobudowano tu wiele altan i grilli, gdzie możemy zrobić przerwę na obiad czy odpoczynek. Znajduje się tu również wieża widokowa, z której możemy podziwiać przepiękne widoki na rzekę i okolicę. Najważniejszym pod względem historii miejscem jest Hitlerowski Obóz Zagłady, który funkcjonował tu przez rok, od 1942 roku, przez ten czas zgładzono tutaj około 250 tysięcy ludzi, oczywiście głównie Żydów z różnych krajów Europy. To bardzo smutne miejsce, jednak ze względu na szacunek dla ludzi tutaj poległych należy je odwiedzić, poznać historię tego miejsca, mieć świadomość co się tu stało. Ciekawym miejscem jest, także cmentarz prawosławny pochodzi z I połowy XIX wieku, zachowało się kilka nagrobków z tamtego czasu, które często odwiedzane są przez turystów.

Każde miejsce, które wybieramy na noclegi (w tym przypadku – Okuninka noclegi) na wakacje ma swoją historię oraz zabytki. Obowiązkiem każdego z nas jest poznawanie, uczenie się historii naszego kraju. Doskonałym sposobem na taką lekcje jest podróżowanie i zwiedzanie, w ten sposób dużo i łatwo zapamiętujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>